512 296 311, 42 64 53 505

Podcięcie wędzidełka


Podcięcie wędzidełka

Wędzidełko języka jest to włóknisty twór pokryty błoną śluzową łączący brzuszną powierzchnię języka z dnem jamy ustnej w linii pośrodkowej. Jedną z wad rozwojowych wędzidełka języka jest jego skrócenie, określane jako krótkie wędzidełko lub język przyrośnięty. Ta sytuacja prowadzi do ograniczenia ruchomości języka, co objawia się brakiem możliwości wysunięcia języka przed siekacze, dotknięcia językiem do podniebienia, pojawieniem się wcięcia w kształcie litery V (serduszka) lub rozdwojenia na koniuszku języka przy jego wysuwaniu do przodu.
Podcięcie wędzidełka języka u dziecka zaleca się wykonać jak najwcześniej, w pierwszych miesiącach życia dziecka.

 

Wskazania do podcięcia wędzidełka języka:

  • zbyt krótkie wędzidełko języka utrudniające ssanie
  • całkowite przyrośnięcie języka do dna jamy ustnej
  • ślinotok związany z zaburzeniami odpływu śliny ze ślinianek podjęzykowych
  • postępująca wada wymowy związana z zaburzeniami artykulacji spowodowanymi zbyt krótkim wędzidełkiem języka.

Przeciwwskazania do podcięcia wędzidełka:

  • stosowanie leków rozrzedzających krew
  • ciężkie skazy krwotoczne
  • czynna infekcja dróg oddechowych

Przebieg zabiegu podcięcia wędzidełka:
Zabieg polega na przecięciu fałdu języka. W warunkach ambulatoryjnych zabieg wykonujemy tylko wtedy, gdy wędzidełko wymaga delikatnego podcięcia. W przypadku dużego zrośnięcia konieczny jest zabieg w warunkach szpitalnych. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Wiąże się on z niewielką bolesnością i ustępującym samoistnie krwawieniem.

Przygotowanie:
Przed zabiegiem nie karmimy dziecka, celem uniknięcia zakrztuszenia w trakcie manipulacji. Znieczulenie miejscowe ustępuje po ok. 1,5-2 godzinach i wówczas można dziecko napoić i nakarmić. Po zabiegu przez kilka dni zaleca się oczyszczanie rany z zalegających resztek pokarmu, a po zagojeniu masaż tej okolicy celem uniknięcia ponownego zrostu.

Postępowanie po zabiegu:
Po zabiegu wskazane jest u noworodków częste przystawianie dziecka do piersi, a u dzieci starszych w razie pojawienia si ę miejscowej bolesności zaleca się tradycyjne środki przeciwbólowe. Znieczulenie miejscowe ustępuje po ok. 1,5-2 godzinach i wówczas można dziecko napoić i nakarmić W pierwszych dniach po zabiegu zaleca się dietę półpłynną, bez ostrych, kwaśnych lub nadmiernie gorących pokarmów. U dzieci starszych dodatkowo zaleca się kontynuowanie rehabilitacji logopedycznej.